Olimpiada Matematyczna

Najpopularniejszy i jeden z najważniejszych konkursów matematycznych w Polsce, a zarazem jeden z najtrudniejszych. Finał zwalnia z matury oraz wyłania reprezentację na zawody międzynarodowe.
Jagielloński Turniej Matematyczny

JTM to konkurs organizowany przez wydział Informatyki i Matematyki UJ. Polega na samodzielnym rozwiązywaniu zadań z różnych dziedzin matematyki on-line w etapach kwalifikacyjnych. Finaliści mają możliwość pojechać na Uniwersytet Jagielloński, gdzie oprócz rywalizacji poznają uczelnię i integrują się. Najlepsi laureaci otrzymują przywileje rekrutacyjne oraz atrakcyjne nagrody.
Śląski Konkurs Matematyczny

ŚKM to konkurs skierowany dla uczniów klas młodszych; niematuralnych. Jest dobrym przygotowaniem do innych, „większych” konkursów. Od wielu lat jest obejmowany patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Każda szkoła wysyła kilka (ok. 3-4) osób wytypowanych np. eliminacjami szkolnymi, które później mierzą się z zadaniami aby znaleźć się w (ok.) 100 najlepszych, aby dostać się do finału.
Kangur Matematyczny

Kangur Matematyczny to już kultowy konkurs, którego celem jest świętowanie matematyki w jak najszerszym gronie. Jest to konkurs międzynarodowy, jednak jego wyniki rozpatrywane są lokalnie. Składa się z 30 pytań zamkniętych za 3, 4 i 5 punktów. Najlepsze wyniki nagradzane są nagrodami, ale również każdy uczestnik otrzymuje od organizatorów łamigłówkę.
Olimpiada Lingwistyki Matematycznej

Olimpiada Lingwistyki Matematycznej to konkurs organizowany rokrocznie przez Uniwersytet Wrocławski. Jego zadania są bardzo nietypowe – polegają one zwykle na identyfikowaniu i tłumaczeniu słów, wyrażeń i zdań w nieznanych, nietypowych językach. Pomimo, że brzmi to jak rozwiązywanie dziwnych zagadek (i jest równie fajne!), to konkurs sprawdza umiejętność logicznego myślenia. Jest to tzw. „olimpiada kuratoryjna”, zatem dla finalistów i laureatów przewidziane są przywileje rekrutacyjne, a dla najlepszych z najlepszych – wyjazd na zawody międzynarodowe. Gratka dla wszystkich fanów łamania głowy.
Olimpiada Statystyczna

Olimpiada Statystyczna (organizowana m. in. przez Główny Urząd Statystyczny!) skupia się na pojęciach związanych ze statystyką, interpretacją i analizą danych, ale zawiera również elementy kombinatoryki i wiedzy na temat geografii (fizycznej i społeczno-ekonomicznej). Pierwszy etap odbywa się on-line w szkole, skąd kilka osób kwalifikuje się do zawodów regionalnych. Wzięcie udziału jest bardzo proste, a dla finalistów przewidziane są nagrody rzeczowe i przywileje rekrutacyjne na wielu uczelniach. Coś nie tylko dla matematyków.
Olimpiada Matematyczna Juniorów

Olimpiada Matematyczna Juniorów jest odpowiednikiem Olimpiady Matematycznej przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych. Zawiera mniej zadań, dostostosowanych poziomem do programu realizowanego w szkole podstawowej. Pomimo tego jest to świetna okazja, aby zasmakować matematyki olimpijskiej, nauczyć się jej mechanik i przygotować się do dalszych konkursów w liceum. Sukces w OMJ-cie zwalnia z egzaminu ósmoklasisty z matematyk i daje przywileje rekrutacyjne do liceum.
Nudna Matematyka

Nudna Matematyka jest konkursem organizowanym w porozumieniu z Pałacem Młodzieży w Katowicach. Każdego roku chętni uczniowie z danej kategorii wiekowej zbierają się aby napisać eliminacje w Pałacu. Po eliminacjach najlepsi uczniowie zapraszani są do półfinały. Bezpośrednio po półfinale następuje finał, w którym wyłania się trójkę uczniów, którzy stają na podium. Pomimo „strasznej” nazwy zadania w konkursie nie są wcale nudne!
WKP z Matematyki
Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki to dla wielu zapewne jeden z pierwszych konkurów matematycznych. Uzyskanie tytułu laureata w tym trójstopniowym konkursie zwalnia z odpowiedniej części egzaminu ósmoklasisty.
